anasayfa-sb  facebook-db  twitter-sb  instagram-sb  instagram-sb
Yazdır

Windows 10 ile Hep Beraber Yarına Microsoft Kanal Buluşması

Boğaziçi Works olarak 12 Haziran Cuma Günü Microsoft Kanal Toplantısında yerimizi aldık. Toplantı konusu 29 Temmuzda piyasaya çıkacak olan yeni işletim sistemi olan Windows 10 du. Size bu toplantıdan açıklanan bilgileri aktarmaya çalışalım.

Windows 10 ile isanslı Win7 ve Win8.1 lere 1 yıl bıyunca ücretsiz yükseltme hakkı sunulacak. İşletim sisteminde otomatik olarak windowsta Win10 için rezervenizi yaptırın diye bir uyarı çıkıyor. Önce rezervasyon yapılıp tanıtımdan sonra kurulacak. Bunların yapılabilmesi için güncellemelerin açık olması gerekiyor . Yükseltmeden sonra eski lisansla Win10 lisansı eşleşiyor. Sonrasında temiz kurulum yapılmak istendiğinde şimdilik aynı yolun izleneceğinin bilgisi verildi.. Yani önce 8.1 sonra da güncelleme ile yükseltme yapılacak.

Windows 10 a geçiş Microsoft tarihindeki en hızlı geçiş olacak. Ücretsiz ve format gerekmeden kurulum olacağı için çok çabuk yaygınlaşacak bir işletim sistemi olacak ayrıca.

windows-10-ile-hep-beraber-yarina-microsoft-kanal-bulusmasi

Borwser cephesinde önemli bir gelişme var . Edge yeni browser olarak Windows 10 ile birlikte gelecek .Geriye uyumluluk açısından Explorer11 kalacak, kurumların eski uygulamalarına ve güvenliğe olan ihtiyaçtan sebep bu browser hep olacak. Edge daha modern daya yenilkçi bir yapıda ve geriye uyumluluğu olmayan bir browser olacak.

Win 10 da ios ve android programları kullanılabilecek. Tüm cihazlar için tek bir işletim sistemi planının bir parçası olan bu hamle ile Microsof hem yazılım hem de yaygınlık olarak mobil taraftaki eksikliğini kapatmış olacak.

Artık Windows 10 dan farklı bir işletim sistemi çıkartmayacaklar, sürüm numaraları artacak ve yüklü cihazlar bunları ücretsiz alacaklar.

Güvenlik tarafına da büyük yatırımlar ve arge yapılmış. Win10 yüz tanıma biyometrik tarama gibi güvenlik seçenekleri ile gelecek, hatta uykudayken Cortana (siri benzeri) ile konuşup pc açılabilecek.

Sunucu tarafında da güvenliğe yeni bir yaklaşım getiriliyor. Kullanıcıların dosyalarını kurumsal veri ve bireysel veri olarak tanımlayabileceğiz. Bununla şirket verilerinin dışarı sızdırılmasının önüne geçmek istiyorlar. Örneğin Word dosyasını özel bir mail adresine şirket mailinden atarken sistem “gönderemezsin kurumsal veri diye ”uyarı veriyor. Farklı bir ayarda da yine uyarı veriyor fakat “göndermek istersen it uzmanına bilgi verilecek” diye uyarı geliyor. Sosyal medya paylaşımlarında da bu geçerli. Yine güvenlikle ilgili uygulamalarda istenirse imza zorunluluğu getirilebilecek. Kullanıcılar sadece Microsoft un imzaladığı uygulamaları kurabilecekler.

Sürümlerle ilgili ise şu şekilde detaylar veriliyor.

  • Windos 10 Home : Ev için, tüm güncellemele ve yükseltmeleri onaysız mecbur alacaklar. Güncellemeleri kapatırlarsa sürüm yükseltmelerini alamayacaklar
  • Windows 10 Pro : İş için, güncelleme ve sürüm yükseltme isteğe bağlı alacaklar.
  • Windows 10 Enterprise : Güncelleme ve sürüm almada esnekler yine, Toplu lisanslamda verilen sürüm bu. Hastane kamu kuruluşları gibi kritik yerlerde kullanıldığında güvenlik güncellemsi alacaklar ama sürüm yükseltmesi yapmayacaklar. 5 – 10 yıl gibi döngüleri var sürüm yükseltmesi için. Kritik önem taşımayan kurumlarda sürüm yükseltmeleri bir sonraki süürm çıktıktan sonra bir önceki sürümü yükleme şeklinde olacak. Sürümler 4 – 5 ayda bir yayınlanacak. 10.2 çıktığı zaman 10.1 i kuracak kurumalar.
  • Windows 10 Education : Toplu lisansla verilcek yine. Enterprise daki tüm özellikler + home sürümünden kolay yükseltme yapılabilecek.